2. ábra Abelisauridae testrekonstrukciója

Abelisauridae theropodák

Néhány végtagcsont alapján ismerjük ezt a kistermetű, max. 1-2 méteres testhosszúságot elérő ragadozó dinoszauruszt. Ezek a leletek azonban különösen fontosak az ősállatföldrajzi kapcsolatok tisztázásában, ugyanis megerősítik azt a már régóta ismert, de alig bizonyított tényt, hogy több, a déli kontinenseken (Afrika, Dél Amerika) kialakult dinoszaurusz csoport, így az Abelisauridae ragadozók is meghódították Európa szigetvilágát. Hogy pontosan mikor érték el a vidéket és mely szigeteket népesítették be, azt nem lehet tudni. 85 millió éve az egykori Bakony területén viszont biztosan jelen voltak.

Továbbiak
Bauxitornis mindszentyae testrekonstrukciója

Bauxitornis mindszentyae

Az iharkúti lelőhely azon kevés európai késő-kréta lelőhelyek közé tartozik, ahonnan töredékes, de annál fontosabb madárleletek is előkerültek…

TOVÁBB »
A Pelsochamops infrequens részleges jobb alsó állkapcsa (MTM 2006.106.1.) Iharkútról. A, belülről a szájüreg felől nézve; B, a rágófelszín felől nézve. Méretarány 1 mm.

Pelsochamops

Mindössze egy részleges jobb állkapocsból és két állkapocstöredékből ismert Iharkútról a Pelsochamops infrequens nevű gyík …

TOVÁBB »