Iharkutosuchus makadii testrekonstrukciója

Iharkutosuchus makadii

Név eredete: Iharkutosuchus: Iharkút krokodilja; makadii: Makádi László biológus, az iharkúti kutatócsoport tagja után.

Bár ma nem élnek Európa területén vadon krokodilok, a 85 millió évvel ezelőtti Bakonyban 4 különböző fajuk is létezett. Ezek közül az egyik legjobban ismert, igazán különleges faj a maximum 1 méteres testhosszt elért Iharkutosuchus makadii. Egyedi tulajdonságai között szerepel többek között az, hogy a legtöbb krokodillal ellentétben táplálékát alaposan megrágta, mielőtt lenyelte volna. Ezt magyméretű, lapos, apró kúpokat viselő őrlőfogai tették lehetővé, melyek emiatt erőteljesen koptak. Minthogy azonban a többi hüllőhöz hasonlóan az Iharkutosuchusnál is állandó volt a fogváltás, a gyorsan lekopott fogakat újak váltották.

Továbbiak
A Pelsochamops infrequens részleges jobb alsó állkapcsa (MTM 2006.106.1.) Iharkútról. A, belülről a szájüreg felől nézve; B, a rágófelszín felől nézve. Méretarány 1 mm.

Pelsochamops

Mindössze egy részleges jobb állkapocsból és két állkapocstöredékből ismert Iharkútról a Pelsochamops infrequens nevű gyík …

TOVÁBB »

Hungarosaurus tormai

Az iharkúti fauna legjobban ismert eleme a Hungarosaurus. A 4–4,5 méter hosszú, négy lábon járó, növényevő páncélos dinoszaurusz…

TOVÁBB »
Bicuspidon aff. hatzegiensis bal alsó állkapocseleme (dentale) Iharkútról

Bicuspidon

A Bicuspidon aff. hatzegiensis a leggyakoribb gyík az iharkúti lelőhelyen, több tucat állkapocs és felső állcsont alapján ismert…

TOVÁBB »