A Pannoniasaurus rekonstrukciója

Pannoniasaurus inexpectatus

Név eredete: Pannoniasaurus: Pannónia gyíkja; inexpectatus: váratlan

A moszaszauroideák a ma élő pikkelyes hüllők (Squamata) közé tartozó, de a kréta végén kihalt pikkelyes hüllőcsoport. Ezek a tengeri életmódhoz alkalmazkodott hatalmas ragadozó gyíkok a késő-kréta tengerek csúcsragadozói voltak. Az evezőszerű végtagok, a módosult medencecsontok, az úszást elősegítő oldalirányban lapított és lefelé hajló farok, mind a vízhez való alkalmazkodás jelei. Világszerte számos ősmaradvány alapján ismerjük a moszaszauroideák mintegy 30 millió éves történetét, a csoport kozmopolita elterjedésű volt a késő-krétában. Korábban azonban valamennyi moszaszaurusz lelet tengeri kőzetekből került elő, így meglepő volt a csoporthoz tartozó állatok maradványainak az előkerülése a bakonyi késő-kréta gerinces lelőhelyen.

Az Iharkútról leírt Pannoniasaurus maradványai számos egyedtől származnak, a fiataloktól (70 cm) a kifejlett felnőttekig (6 m). Ez – más bizonyítékok mellett – arra utal, hogy ezek az állatok a folyókban éltek, és a faj, rokonai közül egyedülálló módon alkalmazkodott az édesvízi élethez.

Továbbiak
Pneumatoraptor fodori fejrekonstrukciója

Pneumatoraptor fodori

Az iharkúti fauna legkisebb ragadozó dinoszaurusza. Töredékes leletei alapján tudjuk, hogy nem érhette el egy kifejlett pulyka méretét sem…

TOVÁBB »
Bakonydraco galaczi testrekonstrukció

Bakonydraco galaczi

A Bakonydraco egy körülbelül 3,5–4 méter szárnyfesztávolságú, az Azhdarchidaek családjába sorolható repülő hüllő (Pterosauria) volt…

TOVÁBB »
Mochlodon vorosi koponyarekonstrukciója

Mochlodon vorosi

A kistermetű, növényevő Mochlodon maximum 2 méteres testhosszával az egyik legkisebb lehetett az ezidáig csak Európából ismert…

TOVÁBB »
A Pelsochamops infrequens részleges jobb alsó állkapcsa (MTM 2006.106.1.) Iharkútról. A, belülről a szájüreg felől nézve; B, a rágófelszín felől nézve. Méretarány 1 mm.

Pelsochamops

Mindössze egy részleges jobb állkapocsból és két állkapocstöredékből ismert Iharkútról a Pelsochamops infrequens nevű gyík …

TOVÁBB »