Kettő az eddig pontosabban nem meghatározott iharkúti gyíkok közül. A, „Scincomorpha indet. A”; B, „Scincomorpha indet. B”.

Töredékes gyíkleletek

A Bicuspidon, a Distortodon, a Pelsochamops, és a Chromatogenys mellett több más gyíkot is azonosítottunk az iharkúti leletek között. Legalább további négy faj élhetett a területen, azonban ezek maradványai még vizsgálat alatt állnak. Egy részük sajnos egyelőre túl kevés és töredékes leletanyag alapján ismert, így ezekből csak annyi látszik, hogy a fentebb említett fajoktól és egymástól különböznek. Mindenesetre figyelemre méltó közülük az egyelőre csak „Scincomorpha indet. A” (= „A jelű meghatározatlan vakondgyíkalakú”) néven megkülönböztetett gyík, mely az előkerült töredékes állkapcsok alapján több mint egy méter hosszúra is megnőhetett (mint egy népszerű házi kedvenc zöld leguán).

Továbbiak
A Pelsochamops infrequens részleges jobb alsó állkapcsa (MTM 2006.106.1.) Iharkútról. A, belülről a szájüreg felől nézve; B, a rágófelszín felől nézve. Méretarány 1 mm.

Pelsochamops

Mindössze egy részleges jobb állkapocsból és két állkapocstöredékből ismert Iharkútról a Pelsochamops infrequens nevű gyík …

TOVÁBB »
Az iharkúti Atractosteus rekonstrukciója (grafika: Pecsics Tibor)

Kajmánhalak

Az iharkúti halfauna leírása és vizsgálata az iharkúti gerinces-faunára irányuló kutatómunkánk váratlanul informatív szegmensének bizonyult…

TOVÁBB »
Az Allodaposuchus rekonstrukciója és egykori környezete

Allodaposuchus

Számos Iharkútról származó koponya- és alsó állkapocselem egy közepes termetű krokodil-féléhez tartozik, amiről a legtöbb kutató…

TOVÁBB »