Az iharkúti Pycnodontiformes hal rekonstrukciója (grafika: Pecsics Tibor)

Pycnodontiformes halak

A Pycnodontiformes a sugarasúszójú halak egy mára kihalt rendje. Testük oldalnézetben kerek vagy ovális, szemből nézve oldalról lapított volt – akár egy serpenyő. Úszóik mérete és alakja rendkívül változatos volt, csigolyatestük nem csontosodott el. Legnagyobb fajaik testhossza elérhette a 2 métert, noha a különböző fajok átlagos testhossza 25-50 cm körül változott. Fogazatuk heterodont volt, vagyis egy egyednek többféle, különböző funkciót betöltő fogtípusa is volt: az állkapocs elején a táplálékot lecsípő, megragadó, esetleg daraboló (incisiform) fogak ültek, ezek mögött kerek, ovális, csepp, körte vagy bab alakú, a táplálék aprítására, őrlésére szolgáló (molariform) fogak helyezkedtek el. Ez a fogazat kiválóan alkalmas lehetett pl. a kemény héjú puhatestűek (csigák, kagylók) meszes vázának felaprítására. Maradványaik túlnyomórészt sósvízi üledékekből kerültek elő, ám a maradványaikat tartalmazó iharkúti üledék édesvízi eredetű.

A Pycnodontiformes halrend képviselőinek maradványai az iharkúti gerinces-fauna könnyen felismerhető elemei. Leleteik a bakonyi lelőhelyen jobbára izolált fogak és alsó állkapcsok (prearticulare), de találtunk tőlük származó ekecsontokat (vomer), egy kérdéses alsó vagy felső állkapocselemet, számos garatfogat, valamint néhány, nehezen határozható pikkelyt.

A jellegzetes, háromszögletű alsó állkapcsokban a fogak több sorban helyezkednek el. Az iharkúti Pycnodontiformes halak legjobban megőrződött alsó állkapcsaiban 4 fogsor ül. A kukoricacsőhöz hasonló ekecsonton 5 sorban foglaltak helyet a fogak. Lapátszerű csípőfogaik, illetve babszerű, kerek, csepp alakú vagy ovális, őrléshez módosult fogaik többnyire az iszapolás során visszamaradt üledékből kerülnek elő, jobbára 0.2-1 cm-es méretben.

Noha a rendelkezésre álló Pycnodontiformes-leletanyag közel sem teljes, a már megtalált leletek a Coelodus génusz maradványaihoz hasonlítanak a legjobban. Amennyiben a későbbiekben egyéb leletek, kiváltképp koponyaelemeik is előkerülnek, az talán teljesebbé teheti az iharkúti Pycnodontiformes halak rendszertani hovatartozásáról és megjelenéséről alkotott eddigi képünket.

Továbbiak
Az Allodaposuchus rekonstrukciója és egykori környezete

Allodaposuchus

Számos Iharkútról származó koponya- és alsó állkapocselem egy közepes termetű krokodil-féléhez tartozik, amiről a legtöbb kutató…

TOVÁBB »
Mochlodon vorosi koponyarekonstrukciója

Mochlodon vorosi

A kistermetű, növényevő Mochlodon maximum 2 méteres testhosszával az egyik legkisebb lehetett az ezidáig csak Európából ismert…

TOVÁBB »