Doratodon

Doratodon

Az összes maradvány, ami ezekből a kistermetű krokodil-félékből előkerült az nem több, mint néhány törékeny koponya- és alsó állkapocselem továbbá fogak. A fogak jellegzetesek abban, hogy erősen emlékeztetnek a húsevő vagy Theropoda dinoszauruszokéra: keskenyek, oldalról lapítottak és az élük finoman recézett. A Doratodonok az európai késő-kréta faunák legkevésbé ismert krokodiljai, legjobb megtartású maradványaik Ausztriából kerültek elő (Doratodon carcharidens). Viszont ez a faj is csak az alsó állkapcsa, a részleges felső állkapcsa és néhány fog alapján ismert. Néhány kutató úgy véli, hogy ezek a krokodilok afrikai és dél-amerikai rokonságot mutatnak, míg mások szerint ez a hasonlóság pusztán párhuzamos evolúció eredménye. A magas és oldalról lapított, Theropoda szerű koponya és fogazat szárazföldi ragadozó életmódra utal, ami egybevág a Doratodon maradványok ritka előfordulásával Iharkúton, ahol más szárazföldi fajok ugyancsak alulképviseltek. Ma nem élnek szárazföldi életmódot folytató krokodilok, de a dinoszauruszok korában számos ilyen faj élt, sőt valójában ez volt a krokodilok ősi, elsődleges életmódja.

Továbbiak
Pneumatoraptor fodori fejrekonstrukciója

Pneumatoraptor fodori

Az iharkúti fauna legkisebb ragadozó dinoszaurusza. Töredékes leletei alapján tudjuk, hogy nem érhette el egy kifejlett pulyka méretét sem…

TOVÁBB »
A Foxemys trabanti testrekonstrukciója.

Foxemys trabanti

Az ásatásokon korábban használt strapabíró Trabantok után elnevezett teknős valószínűleg az egyik leggyakoribb elem lehetett az egykori faunában…

TOVÁBB »
Mochlodon vorosi koponyarekonstrukciója

Mochlodon vorosi

A kistermetű, növényevő Mochlodon maximum 2 méteres testhosszával az egyik legkisebb lehetett az ezidáig csak Európából ismert…

TOVÁBB »
Az Allodaposuchus rekonstrukciója és egykori környezete

Allodaposuchus

Számos Iharkútról származó koponya- és alsó állkapocselem egy közepes termetű krokodil-féléhez tartozik, amiről a legtöbb kutató…

TOVÁBB »