Struthiosaurus

Struthiosaurus

Sokáig azt gondoltuk, hogy a Hungarosaurus volt az egyetlen páncélos dinoszaurusz az iharkúti faunában. A 2012-es ásatások egyik legjelentősebb felfedezése egy épen megörződött felkarcsont, mely mind méretét, mind anatómiai tulajdonságait tekintve különbözik a Hungarosaurusétól. A mindössze 21 cm-es csont arányaiban sokkal erőteljesebb a Hungarosaurus gracilis felkarcsontjától és sokkal inkább hasonlít az Európa más késő-kréta lelőhelyeiről (pl. Kelet-Ausztria, Dél-Franciaország) ismert kistermetű páncélos dinoszaurusz, a Struthiosaurusfelkarcsontjára, ezért ezt a leletet ehhez a nemhez soroltuk. A csont szövettani vizsgálatából tudjuk, hogy egy kifejlett állaté volt, így kijelenthetjük, hogy kb. 2-2,5 méteres hosszával az iharkúti Struthiosaurus mindössze fele akkora lehetett, mint a Hungarosaurus. Ezzel az iharkúti lelőhely az első Európában, ahol két különböző páncélos dinoszaurusz maradványait sikerült beazonosítani.

Továbbiak
A Pelsochamops infrequens részleges jobb alsó állkapcsa (MTM 2006.106.1.) Iharkútról. A, belülről a szájüreg felől nézve; B, a rágófelszín felől nézve. Méretarány 1 mm.

Pelsochamops

Mindössze egy részleges jobb állkapocsból és két állkapocstöredékből ismert Iharkútról a Pelsochamops infrequens nevű gyík …

TOVÁBB »
A Foxemys trabanti testrekonstrukciója.

Foxemys trabanti

Az ásatásokon korábban használt strapabíró Trabantok után elnevezett teknős valószínűleg az egyik leggyakoribb elem lehetett az egykori faunában…

TOVÁBB »

Doratodon

Az összes maradvány, ami ezekből a kistermetű krokodil-félékből előkerült az nem több, mint néhány törékeny koponya- és alsó állkapocselem továbbá fogak…

TOVÁBB »
A Chromatogenys tiliquoides részleges jobb oldali állkapcsa (MTM V 2010.129.1.) Iharkútról.

Chromatogenis

Az iharkúti lelőhely gyíkjai között meglehetősen ritka az új nemként és fajként leírt Chromatogenys tiliquoides…

TOVÁBB »