akonybatrachus fedori medencecsontjai

Bakonybatrachus fedori

A faj a legősibb (Archaeobatrachia) alrenden belül a korongnyelvű békák (Discoglossidae) családjába tartozik, melyek képviselői a középső-jurától máig nyomon követhetőek. A faj az iliuma (csípőcsont) alapján került leírásra, mely bár viszonylag vékony, de a családon belül egyedülállóan magas csípőtaréjjal rendelkezik. A magas csípőtaréjhoz erőteljes izmok tapadhattak, vagyis a Bakonybatrachus sokkal jobb úszó és ugró lehetett, mint a család jelenleg is élő képviselői. Az állat testfelépítéséből és a fennmaradt csontok állapotából arra lehet következtetni, hogy az egykori területen létező ártéri tavakban, holtágakban élhetett.

Továbbiak
Bicuspidon aff. hatzegiensis bal alsó állkapocseleme (dentale) Iharkútról

Bicuspidon

A Bicuspidon aff. hatzegiensis a leggyakoribb gyík az iharkúti lelőhelyen, több tucat állkapocs és felső állcsont alapján ismert…

TOVÁBB »
Bauxitornis mindszentyae testrekonstrukciója

Bauxitornis mindszentyae

Az iharkúti lelőhely azon kevés európai késő-kréta lelőhelyek közé tartozik, ahonnan töredékes, de annál fontosabb madárleletek is előkerültek…

TOVÁBB »
A Foxemys trabanti testrekonstrukciója.

Foxemys trabanti

Az ásatásokon korábban használt strapabíró Trabantok után elnevezett teknős valószínűleg az egyik leggyakoribb elem lehetett az egykori faunában…

TOVÁBB »
Az iharkúti Atractosteus rekonstrukciója (grafika: Pecsics Tibor)

Kajmánhalak

Az iharkúti halfauna leírása és vizsgálata az iharkúti gerinces-faunára irányuló kutatómunkánk váratlanul informatív szegmensének bizonyult…

TOVÁBB »