2. ábra Abelisauridae testrekonstrukciója

Abelisauridae theropodák

Néhány végtagcsont alapján ismerjük ezt a kistermetű, max. 1-2 méteres testhosszúságot elérő ragadozó dinoszauruszt. Ezek a leletek azonban különösen fontosak az ősállatföldrajzi kapcsolatok tisztázásában, ugyanis megerősítik azt a már régóta ismert, de alig bizonyított tényt, hogy több, a déli kontinenseken (Afrika, Dél Amerika) kialakult dinoszaurusz csoport, így az Abelisauridae ragadozók is meghódították Európa szigetvilágát. Hogy pontosan mikor érték el a vidéket és mely szigeteket népesítették be, azt nem lehet tudni. 85 millió éve az egykori Bakony területén viszont biztosan jelen voltak.

Továbbiak

Doratodon

Az összes maradvány, ami ezekből a kistermetű krokodil-félékből előkerült az nem több, mint néhány törékeny koponya- és alsó állkapocselem továbbá fogak…

TOVÁBB »
A Pelsochamops infrequens részleges jobb alsó állkapcsa (MTM 2006.106.1.) Iharkútról. A, belülről a szájüreg felől nézve; B, a rágófelszín felől nézve. Méretarány 1 mm.

Pelsochamops

Mindössze egy részleges jobb állkapocsból és két állkapocstöredékből ismert Iharkútról a Pelsochamops infrequens nevű gyík …

TOVÁBB »
Az iharkúti Atractosteus rekonstrukciója (grafika: Pecsics Tibor)

Kajmánhalak

Az iharkúti halfauna leírása és vizsgálata az iharkúti gerinces-faunára irányuló kutatómunkánk váratlanul informatív szegmensének bizonyult…

TOVÁBB »