Struthiosaurus

Struthiosaurus

Sokáig azt gondoltuk, hogy a Hungarosaurus volt az egyetlen páncélos dinoszaurusz az iharkúti faunában. A 2012-es ásatások egyik legjelentősebb felfedezése egy épen megörződött felkarcsont, mely mind méretét, mind anatómiai tulajdonságait tekintve különbözik a Hungarosaurusétól. A mindössze 21 cm-es csont arányaiban sokkal erőteljesebb a Hungarosaurus gracilis felkarcsontjától és sokkal inkább hasonlít az Európa más késő-kréta lelőhelyeiről (pl. Kelet-Ausztria, Dél-Franciaország) ismert kistermetű páncélos dinoszaurusz, a Struthiosaurusfelkarcsontjára, ezért ezt a leletet ehhez a nemhez soroltuk. A csont szövettani vizsgálatából tudjuk, hogy egy kifejlett állaté volt, így kijelenthetjük, hogy kb. 2-2,5 méteres hosszával az iharkúti Struthiosaurus mindössze fele akkora lehetett, mint a Hungarosaurus. Ezzel az iharkúti lelőhely az első Európában, ahol két különböző páncélos dinoszaurusz maradványait sikerült beazonosítani.

Továbbiak
A Pelsochamops infrequens részleges jobb alsó állkapcsa (MTM 2006.106.1.) Iharkútról. A, belülről a szájüreg felől nézve; B, a rágófelszín felől nézve. Méretarány 1 mm.

Pelsochamops

Mindössze egy részleges jobb állkapocsból és két állkapocstöredékből ismert Iharkútról a Pelsochamops infrequens nevű gyík …

TOVÁBB »
Az iharkúti dortokida teknős páncél- és függesztő öv elemei

Dortokidae teknősök

Ezek a teknősök csak jellegzetes páncél elemeik alapján ismertek a lelőhelyről, bár a Kallokibotion teknősöknél azért többet tudunk róluk…

TOVÁBB »
Theriosuchus

Theriosuchus

Hasonlóan a Doratodonhoz ez a krokodil is nagyon ritkának számít Iharkúton és csak pár éve sikerült azonosítani…

TOVÁBB »